Auto-krak Biuletyny Techniczne Elektronika Samochodowa Mechanika Omega Opel 1.6 Benzynowy Opel 2.0 DTI Opel 2.2 DTI Zafira A

Komunikaty (CHECK) komputera pokładowego Zafira A

Poniżej znajdziesz listę komunikatów komputera pokładowego występujących w samochodzie

OPEL ZAFIRA A (roczniki 1999-2005)

Dane te dotyczą samochodów w wersji z wielofunkcyjnym wyświetlaczem (zwanym inaczej ‚dużym’ lub ‚komputerem’). Jest to spis funkcji informacyjnych i kontrolnych (wyświetlających usterki) w czterech językach z którymi najczęściej spotykamy się w wypadku samochodów serwisowanych w naszym kraju. Jak wygląda wyżej wymieniony wyświetlacz zobaczyć można na grafice poniżej.

CHECK z komunikatem w Zafirze A.
Ilustracja przedstawiająca komunikat komputera pokładowego w Zafirze A

 

POLSKI KOMUNIKAT ANGIELSKI NIEMIECKI FRACUSKI OPIS
Temperatura (na zewnątrz) Outside Temperature Aussen temp. Température exténeure Temperatura otoczenia. Na spadek temperatury czujnik reaguje natychmiast, na jej wzrost z pewnym opóźnieniem. Po włączeniu zapłonu wskazanie przełącza się automatycznie na temperaturę zewnętrzną W celu ostrzeżenia przed oblodzeniem nawierzchni w temperaturze otoczenia poniżej 3°C wskazanie temperatury włącza się automatycznie i zaczyna migać. W temperaturze otoczenia poniżej -5°C wskazanie świeci sie w sposób ciągły
Chwilowe zużycie paliwa Instant Consumption Morn Verbr Consommation instantanée (Cons. Inst.) Sposób wyświetlania zmienia się w zależności od prędkości jazdy. Poniżej 13km/h (8mil/h) wynik podawany jest w l/h (gal/h) Powyżej 13km/h (8mil/h) wynik podawany jest w 1/100km (mil/gal) Wskazania 0.0 1/100km 999.9 mil/gal występuje przy odciętym dopływie paliwa
Średnie zużycie paliwa Consumption Verbrauch Consommation moyenne (Consomm.. 1/100km Obliczanie średniego zużycie paliwa można w każdej chwili uruchomić od nowa, wciskając przycisk R. Wskazanie w 1/100 km. (mil/gal)
Zużycie paliwa (całkowite) Trip Consumption Abs. Verbr Consommation absolute Consom Cum Wskazanie zużytej ilości paliwa. Pomiar można w każdej chwili rozpocząć od nowa przyciskiem R. Wskazania w I (gal)
Średnia prędkość jazdy Speed Geschw. Vitesse moyenne (Vitesse) Funkcję tę można w każdej chwili uruchomić od nowa wciskając przycisk R. Przerwy w podróży przy wyłączonym zapłonie są pomijane. Wskazanie w km/h. (m/h)
Droga przebyta (przejechany dystans) Trip Distance Wegstrecke Distance Wskazanie liczby przejechanych kilometrów Funkcję tę można w każdej chwili uruchomić od nowa wciskając przycisk R. Wskazanie w km (mil)
Zasięg jazdy (powyżej/poniżej 50 km) Range Reichweite Autonomie Zasięg jazdy jest obliczany na podstawie aktualnej ilości paliwa w zbiorniku i chwilowego zużycia paliwa. Po zatankowaniu paliwa wciskając przycisk R można uzyskać nową wartość zasięgu jazdy. bądź też wyświetla się ona automatycznie po przejechaniu niewielkiego odcinka drogi. Jeżeli jest to 50 km lub mniej. wyświetlacz przełącza się automatycznie – pozostały zasięg w km mruga. Wskazanie w km (mil)
Stoper Stop Watch Stoppuhr Chronometre (Chronom) Kolejne wciskanie przycisku R powoduje zerowanie: start – stop – zerowanie … Określenie czasu jazdy: wyłączenie zapłonu powoduje zatrzymanie stopera. Po włączeniu zapłonu stoper znów zaczyna liczyć od punktu. w którym byl zatrzymany. (liczy tylko czas jazdy – włączonego zapłonu)
Sprawdż światła stop Brake Light Check Bremslicht prufung Contrôler feux stop Po włączeniu zapłonu układ kontrolny automatycznie sprawdza monitorowane funkcje – komunikat pojawia się jako pierwszy i znika po jednokrotnym naciśnięciu pedału hamulca (jeśli światła są OK)
Sprawdź poziom oleju w silniku Oil Level Check Oelstand Prufen Contrôler niveau Huile Zbyt niski poziom oleju w silniku
Brak oleju Oil Lack Olmangel Olietekort Brak oleju w silniku
Sprawdź poziom płynu chłodzącego Coolant Level Kahlmittel Stand Niveau liquide Refroidissment Zbyt niski poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym
sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy Washer Fluid Level Washer Level Waschwasser Stand Niveau lave-glace Niski poziom płynu do spryskiwaczy szyb
Zużyte okładziny klocków hamulco hamulcowych Brake Pad Bremsbelag Plaquettes freins Okładziny cierne przednich hamulców tarczowych osiągnęły minimalną grubość
Brak świateł hamowania Brake Light Bremslicht Feux stop Usterka – spalona żarówka (po 15 min. od potwierdzenia pojawia się ponownie)
Bezpiecznik świateł hamowania Brake Light Fuse Bremslicht Sicherung Fusible feux stop Spalony bezpiecznik – wymienić dopiero po usunięciu usterki (po 15 min. od potwierdzenia pojawia się ponownie)
Sprawdź światła mijania, tylne światła pozycyjne Headlamp Taillight Fahrlicht ROcklicht Abblendlicht Rucklicht Feux avant/Arriere Brak świateł mijania lub tylnych świateł pozycyjnych (po 15 min. od potwierdzenia pojawia się ponownie)
Automatyczna skrzynia biegów Automatic Gearbox Automatic Transmission Automatik Getriebe
Układ automatycznego poziomowania reflektorów światła mijania (przy ksenonach) Headlamp Range Adjustment Headlamp Low beam fld/vision

Nie wolno zapominać o tym że kontrolka CHECK ENGINE zawsze pojawia się na wyświetlaczu z odpowiednim komunikatem. W tej sytuacji musimy być bardzo uważni ponieważ możemy nie dostrzec komunikatu który pojawi się i zniknie, a w takiej sytuacji kontrolka CHECK ciągle będzie się świeciła.

Np. Gdy poziom płynu do spryskiwaczy osiągnie wartość poniżej 1/4 zapali się ostrzeżenie o jego niskim poziomie. Gdy tego nie zarejestrujemy palący się CHECK może sugerować poważne kłopoty natury mechanicznej.

Należy więc pamiętać o tym że komunikat którego nie usuniemy zawsze pojawi się w chwili ponownego włączenia zapłonu po zgaszeniu silnika.

Na tą informację trafiło 42783 szukających

Przeczytaj również inne nasze wpisy...

1 Komentarz

Avatar
Wnorek 12 września 2017 at 17:07

Bardzo pomocne dzięki 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.