Ciekawe usterki VW / AUDI / SKODA / SEAT

3.0 V6 TDi – VW Marine (other) – tuning, edycja oprogramowania, sprzedaż i naprawa sterowników (ECU)

Jednostka napędowa 3.0 V6 TDi montowana była nie tylko w pojazdach samochodowych, znana jest ona bowiem również szerokiemu gronu motorowodniaków – i to nie ze względu na to iż Touareg 3.0 TDi jest w stanie sprawnie zwodować przyczepę z jachtem a później bez problemu wyjechać po mokrym piasku z jeziora. Wielu użytkowników volkswagenów do dziś nie daje wiary w to że ten silnik montowany był także w… łodziach motorowych!

W związku z takim stanem rzeczy typowymi usterkami dla układów sterujących tym silnikiem są uszkodzenia związane z niecodziennymi warunkami w jakich przyszło im pracować (skrajne temperatury, wilgotności, a także ułańska fantazja sterników motorowodnch i amatorów tuningujących łodzie…)

W naszej pracowni, na prośbę jednego z klientów, wzięliśmy pod lupę uszkodzony sterownik tego silnika. Jak się okazało (mimo podobieństw) nie jest to sterownik który montowany był w jakimkolwiek samochodzie, chociaż jego konstrukcja jest bardzo podobna.

Silnik VW montowany w łodziach spotkamy również pod nazwami Mercury i MerCruiser - możemy go odnaleźć w wielu wariantach mocy i pojemności, bazą do jego budowy były silniki VW
Silnik VW montowany w łodziach spotkamy również pod nazwami Mercury i MerCruiser – możemy go odnaleźć w wielu wariantach mocy i pojemności, bazą do jego budowy były silniki VW

Cały układ zapłonu jak i sterowania tą jednostką został standardowo zaprojektowany przez firmę BOSCH i nadano mu numer 0281013349. Jest to komputer EDC16CP34 o numerze hardware’u 06V910401 i numerze software’u (oprogramowania) w naszym konkretnym przypadku 1037387094. W przypadku łodzi z silnikami 2.5 TDi był to np. ECD15VM+ 065 906 018 / 0281 010 710. Komputer tego typu wygląda tak:

Sterowniki tego typu są bardzo drogie w serwisach jak i na rynku wtórnym, głównie ze względu na ich małą ilość na rynku oraz problemy z dostępnością wybranych podzespołów które ulegają uszkodzeniu (niektóre można zdobyć tylko w ASO za „miliony monet”…). Szczerze mówiąc niezbyt chętni byliśmy do podjęcia się naprawy układu sterowania łodzi motorowej – głównie ze względu na nadmiar zleceń które napływają do nas na co dzień, ale zostaliśmy postawieni pod ścianą jednym zdaniem „Eh, tak mówicie bo pewnie byście sobie nie poradzili”. No cóż. Ja nie zrobię?! Ot, taka Polska przypadłość 😉

W związku z tym po jakimś czasie udało nam naprawić się sterownik, a że sporo wysiłku kosztowało odkrycie w jaki sposób on funkcjonuje i na co jest wrażliwy; postanowiliśmy za zgodą klienta przetrzymać go dłużej i poddać różnym testom, aby móc tą jak i inne usługi włączyć do naszej oferty.

Silnik VW Marines 3.0 TDi V6 zamontowany w łodzi motorowej

Na chwilę obecną jesteśmy w stanie w tym silniku/sterowniku wykonać usługi takie jak:

  • Diagnostyka usterki sterownika
  • Kasowanie i/lub wyłączanie konkretnych błędów DTC
  • Naprawa sterownika spalonego lub uszkodzonego mechanicznie
  • Wykonanie ChipTuningu, zmiana charakterystyki silnika, zmiana przebiegu krzywej momentu obrotowego
  • Klonowanie zawartości komputera (program oryginalny/modyfiowany)
  • Programowanie

Ponadto posiadamy na stanie sprawne sterowniki 3.0 V6 TDi Marines. Sprzedajemy je w cenie 2750 złotych brutto za sztukę (czyste, niezaprogramowane)

Serdecznie zapraszamy do współpracy zarówno właścicieli łodzi wyposażonych w tego typu silniki oraz firmy zajmujące się produkcją łodzi motorowych 🙂

Przykładowa łódź wyposażona w silnik VW Marine 3.0 V6 TDi 225 KM

Na tą informację trafiło 926 szukających

Zostaw komentarz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.